Ozonowanie

OZON I JEGO WŁAŚCIWOŚCI


Ozon, tritlen (O3) - jest to alotropowa odmiana tlenu. Posiada silne właściwości aseptyczne i jest drugim, co do siły sterylizatorem znanym człowiekowi, jest w stanie niszczyć bakterie, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Ozon jest około pięćdziesiąt razy skuteczniejszy i trzy tysiące razy szybszy od chloru.

Ozon występuje naturalnie w środowisku, głównie jako skutek uderzenia błyskawic, które występują podczas burzy. Świeży zapach, jaki zauważamy po burzy, jest najczęściej efektem naturalnego wytworzenia ozonu. Ozon powstaje również w wodospadach. Jednakże, najwięcej słyszy się o ozonie w kontekście warstwy ozonowej naszej planety. W niej ozon jest wytwarzany przez promienie ultrafioletowe słońca, chroniąc nas przed ich szkodliwym wpływem.

Działanie ozonu polega na gwałtownym utlenianiu. Napotykając na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ozon wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest bardzo reaktywny (aktywny chemicznie), w efekcie czego, bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy, bakterie, wirusy lub pleśń. Rozkłada je, w mniej złożone, i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki, a pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Czyszczenie pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywne, niż tradycyjne z zastosowaniem środków chemicznych.

ZASTOSOWANIE I WYKORZYSTANIE OZONU



Ozon może być stosowany w szerokim zakresie oczyszczania i dezynfekcji. Obecnie najczęściej wykorzystywany jest do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, walki z alergenami, takimi jak roztocza oraz jako środek bakteriobójczy.

Ozonowanie doskonale sprawdza się tam, gdzie zawiodły tradycyjne metody dezynfekcji. Ozon w postaci gazowej dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, oraz tych, których nie można odkazić za pomocą płynnych środków chemicznych, co sprawia, iż jego zastosowanie jest niemal nieograniczone.

Ponadto, ozon ma bardzo intensywny zapach i jest wyczuwalny przez człowieka już na poziomie stężenia, które nie jest jeszcze w stanie nam zaszkodzić. W momencie, gdy zostaje wytworzony przez generator ozonu i rozproszony w pomieszczeniu, ozon rozkłada się z powrotem do czystego bezpiecznego tlenu. Ozon więc, mimo swojej siły, nie jest trwały - wykonuje swoje zadanie i znika.

Szerokie spektrum działania ozonu i jego zalety:

  • usuwanie oraz kontrola nieprzyjemnych zapachów, takich jak:
  1. dym papierosowy i zanieczyszczenia nim wywołane
  2. zapachy powstałe podczas gotowania
  3. zapachy farb, lakierów, rozpuszczalników
  4. zapachy pochodzenia zwierzęcego
  5. zapach stęchlizny i pleśni oraz źródła tych zapachów
  6. zapachów spowodowanych pożarem i zalaniem wodą, będącymi jednymi z najtrudniejszych do usunięcia
  • usuwanie bakterii i wirusów oraz zarodników grzybów, pleśni i wszelkich alergenów
  • neutralizacja toksycznych substancji zawartych min. w materiałach budowlanych
  • dezynsekcja i deratyzacja - ochrona przed insektami (karaluchy, muchy, komary, pająki, mole) i gryzoniami (myszy, szczury)
  • dogłębna dezynfekcja, sterylizacja i odkażanie
  • wyjałowienie i usuwanie glonów
  • ograniczenie ryzyka zakażeń wirusowych i bakteryjnych
  • odświeżenie pomieszczeń, pojazdów, przedmiotów, czy też żywności.

STĘŻENIE OZONU


Jak obliczyć jakie stężenie osiągniemy po godzinie pracy generatora o wydajności 14g/h w pomieszczeniu o kubaturze 100m3 . Mierzona wartość ozonu wskazana jest w jednostkach ppm. Stężenie to jest pochodną ułamka molowego i określa ile cząsteczek związku chemicznego przypada na 1 milion cząsteczek roztworu.

      *  ppm = mg/l -> ppm = mg/m3 -> 1ppm = 2,14 mg O3/m3
W ciągu 1h zostanie łącznie wyprodukowanie 14000mg ozonu.

    *  14000mg/100m3 = 140mg/m3
Okres połowicznego rozpadu wynosi ok. 20 min dlatego dzielimy wynik przez / 3
   
    *  140/3 = 46,66 mg/03
    *  46,66/ 2,14 = 21,80 ppm

                      CEL - ODŚWIEŻENIE POMIESZCZENIA

Przykładowe ustalenie czasu pracy generatora, dla pomieszczenia 8 x 4 x 2,6 = 83,2 m3.

   *  czas 15 min.
To samo pomieszczenie z uciążliwym zapachem powinniśmy ozonować o wiele dłużej

   *  czas 45 min. - 1,5h
CEL - DEZYNFEKCJA

Czas trwania zabiegu w zależności od osiągniętego stężenia ozonu.

  *  3h przy stężeniu 2ppm
  *  2h przy stężeniu 3ppm
  *  1,5h przy stężeniu 5ppm

© Copyright 2016 - 2024 Ozonek.pl